Żylaki i przewlekła niewydolność żylna

Przewlekła niewydolność żył kończyn dolnych należy do grupy chorób związanych z zaburzeniem odpływu krwi z kończyn. U osób zdrowych, obecne w żyłach zastawki powodują, że krew przepływa jedynie w kierunku do serca, odprowadzając ją z kończyn. Niewydolność żył i zastawek żylnych sprawiaja, że krew cofa się i prowadzi do powstawania nadciśnienia w układzie żylnym kończyn dolnych. Konsekwencją tych zmian są poszerzone, widoczne przez skórę żyły.

Zmiany obejmujące drobne żyły podskórne, o średnicy poniżej 1mm, nazywane są „pajączkami naczyniowymi”. Stanowią one głównie defekt kosmetyczny. Mogą one być jednak jednym z pierwszych objawów niewydolności żylnej, która w przyszłości rozwinie się w poważną chorobę żylną.

Duże, szerokie, poskręcane żyły, widoczne na udach lub/i podudziach nazywane są żylakami. Są one poważnym problemem zdrowotnym, któremu mogą towarzyszyć ból, obrzęk, uczucie ciężkości i pieczenia nóg. Opisywane dolegliwości i objawy są powodem, dla którego chorzy zgłaszają się do lekarza, szukając pomocy. Żylaki, jako podstawowy objaw niewydolności żylnej są wskazaniem do leczenia zabiegowego.

Wskazania do operacji

Wskazaniem do leczenia operacyjnego żylaków kończyn dolnych jest niewydolność żylna potwierdzona badaniem ultrasonograficznym z obrazowaniem Dopplera. Badanie takie musi być wykonane u każdego pacjenta przed zabiegiem. Zabieg można wykonać klasyczną metodą chirurgiczną w warunkach szpitalnych lub metodami małoinwazyjnymi.

Jedną z nich jest metoda ablacji termicznej. Polega ona na zamknięciu światła chorobowo zmienionej żyły bez jej chirurgicznego usuwania z tkanek kończyny dolnej. W naszej przychodni proponujemy wykonanie takiego zabiegu nowoczesnym aparatem CELON.

Nieleczone żylaki mogą doprowadzić do powikłań w postaci przewlekłych i trudnych w leczeniu owrzodzeń. Brunatne lub blade przebarwienia na podudziach są objawem zwiastującym możliwość powstania owrzodzenia. Jest to tzw. „ostatni dzwonek”, by zdecydować się na leczenie operacyjne.

 

Zalety leczenia żylaków metodami małoinwazyjnymi:

  • zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie, w przychodni, bez potrzeby pobytu w szpitalu
  • bezpośrednio po zabiegu pacjent wraca do domu
  • zabieg trwa ok 45 minut
  • minimalny uraz okołooperacyjny i brak utraty krwi
  • szybki powrót do pełnej sprawności fizycznej
  • możliwość leczenia obu kończyn jednocześnie.

Metoda ablacji termicznej

Metoda ablacji termicznej (RFITT) wykonywana aparatem CELON jest obecnie jedną z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych metod zamykania niewydolnych żył kończyn dolnych. Ideą tej metody jest małoinwazyjne, wewnątrznaczyniowe obkurczenie dużych pni żylnych prądem o czętotliwości fal radiowych. Brak przepływu w głównych naczyniach żylnych prowadzi do zamknięcia żylaków lub ich znacznego zmniejszenia. Czasami zabieg ten musi być uzupełniony o tzw. skleroterapię czyli ostrzyknięcie pozostałych po zabiegu żylaków preparatem zamykającym drobne żyły. Metodą RFITT/CELON można zamykać nawet duże żyły o średnicy do 20mm. Metodę tę stosuje się również do zamykania dużych żył powierzchownych, leżących bezpośrednio pod skórą.

Zabieg

Zabieg przeprowadzony będzie przez jednego z chirurgów posiadających specjalizację w zakresie chirurgii ogólnej i naczyniowej. W naszej przychodni są to:

  • lek. Mariusz Jurczak
  • lek. Jarosław Kaczyński
  • lek. Przemysław Baranowicz
  • lek. Ryszard Grendziak

Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, tzw nasiękowym. W jego trakcie lekarz wykona nakłucie żyły i wprowadzi do światła żyły specjalny aplikator wytwarzający fale elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej. Spowoduje to nagrzanie się ściany naczynia do odpowiedniej temperatury a w konsekwencji jej trwałe obkurczenie się i zamknięcie. Po osiągnięciu tego stanu urządzenie samoczynnie wyłącza się. Zapobiega to oparzeniu tkanek i zmniejsza uczucie bólu w operowanej okolicy. Po zakończeniu zabiegu aplikator zostanie usunięty z naczynia.

Przeciwwskazania do zabiegu

Nie można wykonywać zabiegu zamknięcia żylaków gdy występują następujące problemy zdrowotne:

  • niedrożne są żyły głębokie, które po zamknięciu większości żył powierzchownych powinny przejąć ich funkcję
  • występuje świeżo wykryta choroba zakrzepowo-zatorowa – urwanie się w czasie operacji zakrzepu mogłoby doprowadzić do groźnych, często śmiertelnych powikłań,
  • rozpoznana jest skaza krwotoczna
  • zaawansowana miażdżyca tętnic kończyn dolnych z niedokrwieniem kończyn,
  • obrzęk limfatyczny
  • ciąża
  • zły ogólny stan zdrowia, np. świeżo przebyty zawał serca, zaawansowana cukrzyca, nadczynność tarczycy.